مشکی

جراحی انحراف بینی

آیا به مشکل گرفتگی بینی دچار هستید ؟ آیا خر و پف های شبانه دارید ؟ آیا در بیشتر مواقع به سردردهای شدید مبتلا می شوید ؟ با این شرایط احتمال انحراف تیغه سپتوم در بینی شما نیز وجود دارد. هر چند که درصد بسیار زیادی از افراد به مشکل انحراف بینی دچار هستند ، اما این عارضه اختلال و مشکل جدی برای آن ها ایجاد نمی کند ؛ اما در مواردی که ناراحتی هایی را برای فرد به وجود می آورد ، لازم است حتما جراحی انحراف بینی در اصفهان انجام شود. به این فرآیند در اصطلاح پزشکی سپتوپلاستی گفته می شود. اگر می خواهید در رابطه با این پروسه درمانی بیشتر بدانید ، مطالعه این مقاله از دکتر نیلوفر ایرجی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان را از دست ندهید.

جراحی انحراف بینی - دکتر ایرجی

در چه شرایطی جراحی انحراف بینی ضرورت پیدا می کند ؟

یکی از مهم ترین دلایل انحراف بینی ، عدم تقارن صورت است ، ایجاد یک بینی صاف می تواند به بهبود تقارن چهره نیز کمک زیادی کند ؛ البته لازم به ذکر است که در شرایطی که صورت فرد نیز تقارن لازم را نداشته باشد ، عمل انحراف بینی نمی تواند این مشکل را به صورت کامل از بین ببرد اما با این حال در بهبود تقارن چهره تاثیر بسزایی دارد.

از دیگر دلایل اهمیت جراحی انحراف بینی در اصفهان با دکتر ایرجی ، می توان به بهبود مشکلات تنفسی از راه بینی اشاره نمود که این موضوع خود در بهبود و برطرف شدن بسیاری از عارضه های ناشی از این مشکل کمک می کند ؛ برای مثال از آنجایی که فرد تنفس راحتی از راه بینی دارد ، کیفیت خواب نیز بهبود پیدا کرده و به دلیل آنکه اکسیژن کافی به مغز می رسد ، میزان سردردهای فرد کاهش پیدا می کند.

به صورت کلی می توان گفت در شرایطی که انحراف بینی مشکلاتی را برای بیمار به وجود آورده باشد به نحوی که این مشکل در روند زندگی و سلامت فرد اختلال ایجاد کرده باشد ، انجام جراحی سپتوپلاستی ضرورت پیدا می کند.

انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود و علل بروز این عارضه چیست ؟

به صورت کلی دلایل وجود انحراف بینی را به دو دلیل اصلی تقسیم بندی می کنند که مهم ترین و اولین نکته را می توان به اختلافات ژنتیکی نسبت داد که در چنین شرایطی فرد از بدو تولد با مشکل انحراف بینی متولد می شود و این عارضه با افزایش سن بیشتر نمایان می شود.

عامل مهم دیگر در ایجاد بروز این عارضه را می توان به وارد شدن ضربه به بینی و شکستگی بینی نسبت داد که می تواند در کودکی و یا بزرگسالی اتفاق بیفتد. هر چند که بافت غضروفی بینی نسبت به استخوان دارای انعطاف بیشتری است ؛ با این حال اگر ضربه شدیدی به بینی وارد شود ، می تواند منجر به انحراف تیغه سپتوم بینی شود. همچنین اگر ضربه در سنین پایین تر وارد شود ، به دلیل استحکام کمتر بافت غضروفی ، عوارض جدی و شدیدتری را به دنبال خواهد داشت.

در خصوص روش های تشخیص انحراف بینی لازم است بدانید که این عارضه را می توان به کمک معاینه بالینی و فیزیکی توسط متخصص گوش و حلق و بینی تشخیص داد ؛ اما در شرایطی که تشخیص به راحتی امکان پذیر نباشد و نیاز به بررسی دقیق تر باشد ، عکس های سی تی اسکن از بینی تهیه می شود. راه دیگر آندوسکوپی بینی است که این روش به جراح بینی اصفهان کمک می کند تا بتواند با دقت بیشتری ساختار تیغه بینی را بررسی نماید.

جراحی انحراف بینی - دکتر نیلوفر ایرجی

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود ؟

همانطور که بیان شد ، این انحراف تا حدودی روی ظاهر بینی نیز تاثیر دارد ؛ بنابراین با جراحی انحراف بینی در اصفهان ، ساختار بینی در موقعیت بهتری قرار خواهد گرفت ؛ البته باید دقت داشته باشید که جراحی سپتوپلاستی تنها به بهبود مشکل کجی تیغه سپتوم می پردازد و تغییر دیگری در ظاهر بینی ایجاد نمی کند ؛ بنابراین نباید بعد از انجام این جراحی انتظار تغییرات در بینی و چهره خود داشته باشید. در صورتی که قصد دارید علاوه بر رفع مشکل انحراف بینی ، مشکلات ظاهری بینی خود را بهبود ببخشید ، باید بدانید که عمل انحراف بینی همزمان با جراحی زیبایی بینی در اصفهان نیز امکان پذیر است ؛ بنابراین لازم است این موضوع را در جلسه مشاوره با جراح بینی اصفهان در میان بگذارید.

عمل انحراف بینی بدون زیبایی

ممکن است زمانیکه یک فرد به دلیل مشکلاتی مثل گرفتگی بینی ، آپنه خواب ، سردردهای شدید ، کم شدن حس بویایی ، سوزش گلو ، ایجاد ترشحات خلطی در پشت گلو ، صدای تو دماغی ، مشکلاتی در تنفس از راه بینی و غیره به پزشک مراجعه می کند و پزشک تشخیص می دهد که علت اصلی این موضوع وجود انحراف در تیغه سپتوم بینی است و لازم است برای رفع این مشکل جراحی انحراف بینی انجام شود ، بیمار نگران این موضوع باشد که ظاهر بینی نیز تغییر پیدا کند ؛ چرا که بسیاری از افراد از ظاهر و فرم بینی خود راضی هستند و تمایلی به تغییر پیدا کردن شکل بینی خود ندارند ، این موضوع در آقایان بیشتر دیده می شود که در رابطه با این موضوع باید بدانید که عمل انحراف بینی بدون زیبایی نیز امکان پذیر بوده که در چنین شرایطی دکتر گوش و حلق و بینی تنها به رفع مشکلات عملکردی بینی و بهبود و اصلاح کجی تیغه سپتوم بینی می پردازد ؛ بدین ترتیب تغییری در ظاهر و شکل کلی بینی بعد از جراحی ، ایجاد نخواهد شد.

آیا انحراف بینی موجب کج شدن بینی می شود ؟

به تیغه بینی ، سپتوم نیز گفته می شود. در شرایطی که سپتوم دچار انحراف شود ، این انحراف منجر به کجی یا ایجاد سوراخ های نامتقارن در بینی خواهد شد. همانطور که می دانید چارچوب بینی از استخوان های نازک و غضروف تشکیل شده است ، این دو ساختار در کنار سپتوم که در وسط بینی قرار گرفته است و مجرای بینی را به دو سوراخ تقسیم بندی می کند ، موجودیت بینی را تشکیل داده که در ارتباط نزدیکی با یکدیگر هستند ؛ از این رو هر چه میزان انحراف بینی شدید تر باشد ، می توان شاهد کجی بیشتری در ظاهری بینی بود.

دوران نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی

خوشبختانه عمل انحراف بینی از جمله جراحی های ساده درمانی بوده که با دوره نقاهت کوتاهی همراه است . معمولا بیشتر افراد بعد از گذشت 3 الی 5 روز از انجام جراحی می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ، از آنجا که در این فرآیند ساختار کلی بینی تغییر پیدا نمی کند ، بنابراین دستورالعمل های پزشکی مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی با جراحی زیبایی بینی تفاوت هایی دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است :

  1. افرادی که عمل انحراف بینی انجام می دهند ، نیازی نیست تا برای مدت زمان طولانی در هنگام خواب به پشت دراز بکشند ؛ تنها لازم است برای کمک به کاهش تورم و التهاب بینی این نکته را تا سه روز رعایت کنند.
  2. افرادی که جراحی انحراف بینی در اصفهان انجام می دهند ، محدودیت غذایی خاصی ندارند و می توانند بعد از گذشت یک روز از انجام عمل ، رژیم غذایی قبل خود را دنبال نمایند ؛ با این حال پیشنهاد می شود برای کوتاه تر شدن دوره نقاهت از میوه و سبزیجات تازه ؛ پروتئین و ویتامین های مفید در این دوران استفاده نمایند.
  3. از جمله مراقبت های مهم بعد از جراحی انحراف بینی ، شستشوی مجاری بینی است. که برای این منظور سرم سالین و یا سدیم کلراید 1 درصد برای شما تجویز می شود که لازم است حداقل تا دو بار در روز بینی خود را به کمک این محلول به خوبی شستشو دهید. این کار به خروج ترشحات بینی و بقایای باقی مانده از جراحی کمک می کند و به این ترتیب می توانید تنفس راحتی را داشته باشید. مشاهده ترشحات خونی در روزهای ابتدایی در زمان شستشو کاملا طبیعی و قابل انتظار است.
  4. لازم است از فین کردن و فشار دادن بینی خود حداقل به مدت 10 روز بعد از انجام عمل انحراف بینی پرهیز نمایید ؛ چرا که فین کردن می تواند موجب خونریزی پس از جراحی شود.
  5. توصیه می شود از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در دوران مراقبت های بعد از عمل سپتوپلاستی خودداری نمایید.

بعد از عمل انحراف بینی چه انتظاری باید داشت ؟

خونریزی ، درد ، احساس خستگی ، احتقان و ترشحات بینی از جمله عارضه های ناشی از جراحی انحراف بینی بوده که تا 3 الی 5 روز بعد از انجام جراحی ممکن است ادامه داشته باشد. رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل کمک می کند تا بتوانید به کنترل شرایط کمک کنید و دوره نقاهت خود را به راحتی پشت سر بگذارید.

آیا جراحی انحراف بینی بخیه دارد ؟

بله ، در این جراحی از بخیه استفاده می شود که البته در بیشتر موارد بخیه ها به صورت جذبی بوده ؛ بنابراین نیازی به کشیدن بخیه نیست ؛ اما لازم است برای وضعیت بخیه ها و جلوگیری از بروز عفونت تا زمان افتادن بخیه های جذبی بعد از عمل انحراف بینی ، به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان ، مراجعه شود.

جراحی انحراف بینی به روش پرزرویشن چیست ؟

جدیدترین روش عمل انحراف بینی بوده که با نتایج خوبی همراه است. منظور از پرزرویشن جراحی کم تهاجمی بوده که با کمترین دستکاری بر روی بافت های بینی و به روش بسته و بدون ایجاد برش خارجی در پوست بینی انجام می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها