مشکی

جراحی سینوس و علائم شایع سینوزیت

سینوس ها حفره های تو خالی هستند که در جمجمه بر روی گونه ها ، پایین پیشانی و میان چشم ها و اطراف بینی افراد قرار دارند. این عضو مخاطی را تولید می کند که از ورود برخی ذرات همانند آلاینده ها ، خاک و ارگانیسم های عفونی جلوگیری می کند. این عضو ممکن است در برخی از افراد دچار عفونت شود ، به همین منظور لازم است برای درمان آن از جراحی سینوس به کار گرفته شود. دکتر نیلوفر ایرجی متخصص گوش و حلق و بینی در اصفهان برای آشنایی بیشتر شما عزیزان مطلب زیر را در رابطه با سینوس ها تهیه کرده است ، آن را با دقت و توجه بالایی مطالعه نمایید.

جراحی سینوس - دکتر نیلوفر ایرجی در اصفهان

انواع جراحی سینوس

به مجموعه ای از حفره ها در اطراف بینی سینوس گفته می شود ، البته جالب است بدانید که حفره های سینوس در پشت پیشانی و چشم ها نیز وجود خواهند داشت ، که در برخی افراد هشت حفره سینوس وجود خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است این دسته از حفره ها با مشکلاتی همچون پولیپ ، عفونت و غیره رو به رو شوند که تمامی این موارد مشکلات تنفسی را به وجود خواهد آورد ، که بهترین روش درمان آن ها جراحی سینوس در اصفهان ، می باشد.

اقدامات لازم قبل از جراحی سینوس

 • لازم است تا مصرف اسپری و سرم ها را قبل از عمل آغاز کنید.
 • در برخی موارد خاص ، همانند استنت قلبی ، افراد نباید بیش از حد از مصرف دارو های خود خودداری کنند.
 • توصیه می شود یک هفته قبل از جراحی سینوس در اصفهان ، مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن و آسپرین را کنار بگذارید.

انواع روش های عمل سینوس در اصفهان

جراحی آندوسکوپی سینوس

یکی از شایع ترین جراحی ها جهت درمان مشکلات موجود در سینوس ، اندوسکوپی می باشد. جراحی سینوس در اصفهان با استفاده از آندوسکوپی با بکارگیری از بی حسی های موضعی و در برخی موارد بیهوشی عمومی انجام می شود. در طی این تکنیک جراح ابزاری به نام آندوسکوپ را وارد بینی بیمار می کند ، دوربین بسیار کوچک موجود در این وسیله ، دید بهتری را به بهترین جراح سینوس در اصفهان می دهد تا بتواند پروسه جراحی را با آرامش و تمرکز کافی انجام دهد.

سینوپلاستی با بالون

این پروسه درمانی زمانی به کار گرفته می شود که دکتر ایرجی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان ، قصد انجام جراحی سینوس همراه با برداشت بافت را نداشته باشد. در این مواقع جراح لوله ای بسیار نازک را داخل حفره بینی می کند و بالون را باد می کند. این تکنیک سبب تمیز شدن مجاری تنفسی شده و سینوس ها را پهن تر می کند تا بهتر تخلیه شوند.

جراحی کاهش ضخامت شاخک ها

در برخی مواقع ممکن است مشکلات مربوط به سینوس ها به دلیل تورم شاخک های بینی باشد. این شاخک ها در مسیر تنفسی قرار دارند که هوای تنفسی را مرطوب می کنند. این تکنیک جراحی سینوس با استفاده از بی حسی موضعی انجام شده و جراح بینی اصفهان ، هیچ گونه برشی را در سطح پوست بیمار ایجاد نمی کند .

جراحی کالدول لاک

جراحی سینوس در اصفهان به صورت باز کالدول لاک نام دارد. این پروسه در مواقعی که سینوزیت مزمن حفره ماگزیلاری ( حفره های استخوانی موجود در زیر چشم و داخل گونه ها ) انجام می شود. البته لازم به ذکر است که این پروسه به نسبت دیگر روش ها درمانی به علت تهاجم بالایی که دارد به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

دلایل درمانی جراحی سینوس چیست ؟

در جراحی سینوس هر گونه انسدادی که در راه زهکشی سینوس ها تداخل ایجاد کند ، درمان شده و از بین می رود. این مشکلات و انسداد بینی ممکن است به دلیل وجود تکه های نازک استخوان شکسته ، وجود مخاط و پولیپ بینی در بینی ، تورم و وجود بافت های آسیب دیده رخ دهد. در میان تمامی این موارد پولیپ بینی و سینوزیت ، شایع ترین دلیل نیاز به آغاز یک پروسه درمانی می باشد.

وجود سینوزیت چگونه سبب نیاز افراد به عمل سینوس می شود ؟

سینوزیت همان تورم سینوس ها می باشد. این تورم به سینوس ها آسیب رسانده و ممکن است در برخی موارد سبب بروز عفونت شود. به همین منظور نیازمند جراحی سینوس می باشد. عوامل ایجاد سینوزیت موارد زیر می باشند.

 1. تجمع چرک و مایع مخاطی بینی
 2. سرفه ها مکرر و غیر قابل درمان
 3. احتقان در سر و سر درد
 4. مسدود شدن گوش

دوره نقاهت بعد از جراحی سینوس چگونه می باشد ؟

بعد از پایان فرایند جراحی سینوس در اصفهان ، بینی باند پیچی خواهد شد. این امر که به منظور پیشگیری از خونریزی انجام می شود که به کنترل شرایط ، آرامش و حفظ سلامتی افراد کمک بسیار زیادی می کند. البته بهتر است بدانید که با توجه به نوع جراحی درمانی شما حساسیت های شما نیز متفاوت خواهد بود. در نتیجه دوره نقاهت بدون بخیه با کمترین عوارض همراه است ، به گونه ای که بسیاری از افراد پس از انجام آن به خانه باز گشته و استراحت می کنند. تنها مواردی که عده بسیار کمی از افراد در دوره نقاهت با ان ها مواجه می شوند می توان به خستگی ، گرفتگی بینی و احساس درد خفیف ، خونریزی و موارد دیگر نیز اشاره کرد.

آیا سینوزیت بدون جراحی قابل درمان خواهد بود ؟

بله ، بهتر است بدانید که در برخی موارد نیاز به انجام جراحی سینوس نبوده و با استفاده بیمار از دارو های تجویز شده از جانب جراح گوش و حلق و بینی خوب دکتر ایرجی در اصفهان ، می توان ان را نیز کنترل کرد. جراحی تنها در مواقعی مورد نیاز می باشد که دارو نتواند سینوزیت موجود را بهبود بخشد. 

میزان موفقیت عمل سینوس چقدر است ؟

توجه داشته باشید که با بکارگیری از روش های جراحی سینوس در اصفهان در میان هر 100 نفر حدود 90 نفر از بیماران نتیجه ای فوق العاده از این تکنیک درمانی به دست خواهند آورد.

آیا امکان جراحی همزمان پولیپ بینی ، جراحی زیبایی بینی و سینوس ها وجود دارد؟

توجه داشته باشید که برخی از جراحان ترجیح می دهند تا ابتدا جراحی سینوس را به صورت جدا گانه از پولیپ بینی انجام دهند ، اما برخی دیگر همزمان با آندوسکوپی بینی جراحی زیبایی بینی را نیز انجام خواهند داد. این که کدام تکنیک بهت و موثر می باشد به نظر بهترین جراح سینوس در اصفهان دکتر نیلوفر ایرجی بستگی دارد.

 پس از پایان فرایند عمل سینوس ها چقدر زمان می برد تا افراد بهبود یابند ؟

با توجه به وسعت جراحی انجام شده ، دوران بهبود بیماران حدود چند روز زمان خواهد برد. برای آن که به طور کامل بعد از جراحی سینوس در اصفهان بهبود پیدا کنید حدود یک هفته زمان خواهد برد. در واقع توصیه می شود تا بیماران از انجام فعالیت هایی که سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود خودداری نمایند. از جمله این فعالیت ها می توان به دویدن ، ورزش کردن و وزنه برداری اشاره کرد.

جراحی سینوس در اصفهان - دکتر ایرجی

دیگر تکنیک های درمانی سینوس

در کنار جراحی سینوس در اصفهان با دکتر ایرجی ، روش ها درمانی متعددی وجود دارد که می توان سینوزیت را کنترل کند از جمله آن ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

 • آنتی بیوتیک ها
 • شست و شوی مرتب بینی با سرم یا نمک
 • اسپری های استروئیدی بینی
 • استروئید های خوراکی
 • دارو های موثر در درمان آلرژی
 • آنتی هیستامین ها

عوارض همراه با عمل سینوس چیست ؟

در ابتدا بهتر است بدانید که وجود عوارض جانبی بعد از هر نوع پروسه جراحی کاملا طبیعی می باشد ، اما در برخی موارد بسیار نادر ، همانند جراحی سینوس در اصفهان ممکن است افراد با عوارضی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم مواجه شوند.

خونریزی : ممکن است خونریزی در یک روز ابتدایی بعد از جراحی رخ دهد. البته ممکن است با گذشته چندین هفته نیز افراد با خونریزی مواجه شوند.

نکته: به طور نادر امکان دارد لخته ای در قسمت های بین استخوان ایجاد شود ، که به ان سپتوم گفته می شود و لازم است حتما از بین برود.

عوارض موجود در داخل جمجمه : سپتوم به سقف بینی متصل شده است ، این لایه نازک استخوان ممکن است در طی پروسه جراحی سینوس در اصفهان آسیب ببیند. البته این عارضه بسیار نادر بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. در طی این عارضه ممکن است مایع مغزی به بینی نشت پیدا کند و منجر به بروز عفونت در مغز شود همانند مننژیت.

آسیب دیدگی چشم و بافت های اطراف آن : از آنجا که سینوس ها به چشم ها بسیار نزدیک می باشند ، ممکن است خونریزی در چشم ها را به وجود آورند. این عارضه زمانی رخ می دهد که لایه نازک استخوانی از چشم جدا شود.

تغییر صدا : جالب است بدانید که سینوس ها می توانند بر طنین صدای اشخاص نیز تاثیر بگذارند. در نتیجه جراحی سینوس می تواند در تغییر صدای افراد موثر باشد.

عفونت : مقابله و مبارزه با عفونت های موجود در سینوس ها از عوامل اصلی انجام عمل سینوس در اصفهان با دکتر ایرجی می باشد. فرد مبتلا به سینوزیت در نتیجه عمل جراحی می تواند عفونت های دیگری را در این منطقه تجربه کند.

از بین رفتن حس بویایی و چشایی : بعد از جراحی سینوس در اصفهان با توجه به ترمیم جریان هوا ، حس بویایی در افراد بهبود می یابد. اما بسته به میزان تورم یا عفونت در برخی موارد نادر بدتر خواهد شد ، که می تواند موقت و در طولانی مدت باقی بماند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها