مشکی

جراحی لوزه در اصفهان

بسیار شایع است که افراد در سنین کودکی و حتی نوجوانی با عفونت های مکرر ، گلو درد و عفونت گوش میانی و غیره رو به رو شوند. تمامی این ها بر اثر اختلال در عمل کرده لوزه بوده که در مواقع مورد نیاز و حساس و با توجه به نظر دکتر گوش و حلق و بینی نیازمند جراحی لوزه در اصفهان می باشد. دکتر نیلوفر ایرجی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان ، برای کسب اطلاعات مفید از این نوع بیماری شایع در میان افراد مقاله زیرا تهیه نموده است تا به شما عزیزان کمک مفیدی کند.

جراحی لوزه در اصفهان - دکتر نیلوفر ایرجی

لوزه و محل قرار گیری آن

لوزه ها بافت های لنفاوی هستند که دو عدد لوزه کامی در قسمت انتهایی دهان و یک عدد لوزه یا آدنویید در پشت بینی را شامل میشود. این عضو نیز از اعضای سیستم ایمنی بدن می باشند که وظیفه دفع و مبارزه با باکتری ها و ویروس ها را دارد. با قرار گیری لوزه ها در سر راه تنفس و محل عبور غذا ، از ورود میکروب ها و باکتری ها به داخل بدن محافظت می کنند. جالب است بدانید که کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان به عفونت و بیماری های مربوط به لوزه مبتلا می شوند که لازم است تحت جراحی لوزه در اصفهان قرار گیرند.

عارضه های شایع همراه با عفونت لوزه

به طور کلی بهتر است بدانید که عفونت های لوزه به دو دسته باکتریایی و ویروسی تقسیم می شوند ، که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

گلو درد های ویروسی

در صورت ابتلای افراد به عفونت های ویروسی لوزه با تب بالا ، سرفه های شدید و احساس سوزش و ضعف نیز مواجه خواهند شد. به طور معمول سرما خوردگی ها و گلو درد هایی که همراه با علائم بسیار زیاد باشد از نوع ویروسی هستند که با مصرف دارو رعایت برخی موارد بدون نیاز به جراحی لوزه در اصفهان بهبود خواهند یافت.

گلو درد های باکتریایی

این نوع عفونت ها به نسبت نوع ویروسی بسیار طولانی تر خواهند بود. با استفاده از دارو ها این عفونت به صورت کامل از بدن خارج نشده بلکه می تواند تاثیرات منفی بر عملکرد سینوس ها ، گوش و حتی ریه های افراد بگذارد

علائم ابتلا به عفونت لوزه

در صورتی که یکی از علائم زیر را دارید ، بهتر است بدانید که به عفونت لوزه مبتلا هستید ، که با تشدید و حاد شدن این علائم باید برای بررسی و جراحی لوزه در اصفهان به متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نمایید.

 1. تغییر صدا
 2. بد بویی دهان
 3. تورم هر دو لوزه
 4. عدم بلع آسان غذا و آب
 5. تغییر رنگ و قرمز شدن آن
 6. تب بالای 38 الی 40 درجه
 7. خرخر کردن به هنگام خواب
 8. احساس لرز و سردرد های شدید
 9. تکلم افراد با صدایی از داخل بینی
 10. درد در گوش میانی به علت تورم لوزه ها
 11. خستگی های طولانی مدت و از دست دادن اشتها

اقدامات ضروری قبل از جراحی لوزه در اصفهان

در صورت داشتن هر یک از علائم نام برده شده لازم است تا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در این مواقع جراح لوزه خوب و با تجربه دکتر ایرجی در اصفهان با بررسی تمامی موارد و در صورت تشخیص مشکلات بسیار در لوزه ، توصیه می کند تا بیمار تحت جراحی لوزه در اصفهان قرار گیرد. برای این پروسه درمانی لازم است تا افراد اقداماتی را انجام دهند ، از جمله این اقدامات انجام آزمایش خون بوده تا موارد لازم بررسی شود. لازم است تا افراد مصرف دارو های ضد عفونی کننده گلو را متوقف کنند و دارو هایی همچون آسپرین و ایبوپروفن را کنار بگذارند ، زیرا این دسته از دارو ها سبب افزایش خونریزی در طول عمل نیز خواهند شد. همچنین توصیه می شود افراد از مصرف مواد غذایی قبل از جراحی بپر هیزند.

جراحی لوزه در اصفهان - دکتر نیلوفر ایرجی

فرآیند جراحی لوزه ها چگونه است؟

لوزه ها دو غدد کوچک در پشت نای هستند ، که به عنوان جایگاه گلبول های سفید شناخته می شوند ، اما گاهی اوقات ممکن است این عملکرد مفید جای خود را به محلی برای ابتلا به عفونت تغییر دهد. جالب است بدانید که طی جراحی لوزه در اصفهان ها ، بافت لنفاوی لوزه به طور کامل برداشته می شود. در این مواقع دکتر ایرجی ، جراح خوب لوزه در اصفهان ، طی یک فرایند بیهوشی و با استفاده از ابزاری به خصوص ، دهان بیمار را باز نگه داشته و لوزه ها را از دهان خارج می کند. ریسک خونریزی در این پروسه بسیار زیاد می باشد ، در نتیجه جراح با گرما دادن محل برش سعی می کند تا حد امکان از خونریزی محل لوزه ها خودداری کند.

اقدامات مراقبتی بعد از عمل لوزه

لازم به ذکر است که این پروسه همانند دیگر جراحی ها همچون جراحی بینی ، سینوزیت و غیره دارای دوره نقاهت بوده و لازم است بیمار برای بهبود سریع بدون بروز و تشدید عوارض جانبی آن ها را با دقت بالایی رعایت کند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

 • از صحبت کردن بسیار زیاد خودداری کنید.
 • دکتر نیلوفر ایرجی ، بهترین جراح لوزه در اصفهان ، دارو های مسکن جهت کاهش درد شما بیماران نیز تجویز خواهد کرد ، آن ها را راس ساعت مشخص شده مصرف کنید.
 • مصرف مقادیر کافی مایعات بسیار توصیه می شود ، حتما بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • از مصرف مواد غذایی نیاز به جویدن خودداری کنید و حدود 4 الی 5 روز بهتر است از مواد غذایی نرم و بدون نیاز به جویدن استفاده شود.
 • توصیه می شود خوراکی های خنک همانند بستنی و انواع پودینگ ها را در دوره نقاهت بعد از جراحی لوزه در اصفهان استفاده کنید.
 • حتما دهان خود را بعد از خوردن هر وعده غذایی با استفاده از سرم های مخصوص شست و شو دهید.
 • به مدت دو الی سه هفته به خوبی استراحت کنید و از انجام فعالیت های ورزشی و پر تنش بپرهیزید.

مراجعه به پزشک بعد از عمل لوزه

وجود برخی عوارض همانند گلو درد ، عدم خوردن آسان غذا و ایجاد یک لایه زخم سفید رنگ و غیره شایع بوده و بهتر است با مواجه شدن با آن ها نگران نشوید. تمامی این علائم طبیعی هستند و با رعایت اقدامات مراقبتی بعد از جراحی لوزه در اصفهان به مرور و طی دو هفته نیز از بین می روند. اما اگر این موارد تشدید پیدا کردند یا با خونریزی ، عفونت و ورم محل لوزه ها مواجه شدید ، بهتر است در اولین فرصت به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان ، مراجعه کنید.

تغذیه و اهمیت آن بعد از عمل لوزه

با توجه به برداشت لوزه ها ، افراد در این ناحیه احساس درد و سوزش خواهند داشت ، در نتیجه بلع غذا و نوشیدن برای آن ها سخت خواهد شد. یکی از موارد بسیار مهم بعد از جراحی لوزه در اصفهان تغذیه افراد می باشد. برای آن که در این مواقع بتوانید غذای مفید مصرف کنید و به فرایند بهبودی نیز کمک کنید ، بهتر است از مواد غذایی خنک مانند انواع بستنی ها و اسموتی های روان استفاده کنید. خوردن غذا های خشک و نیاز به جویدن ممکن است سبب بروز خونریزی شود ، در نتیجه از مصرف ان ها تا بهبود کامل بپرهیزید.

جراحی لوزه - دکتر نیلوفر ایرجی

چه افرادی به جراحی لوزه نیاز پیدا می کنند ؟

در شرایطی که لوزه ها ورم و التهاب زیادی داشته باشند و این التهاب با علائم و نشانه هایی همراه باشد ، جراحی لوزه در کودکان و یا بزرگسالان ضرورت پیدا می کند ؛ چرا که این مشکل ممکن است در هر سنی بروز پیدا نماید. به صورت کلی به کمک عمل لوزه در اصفهان با دکتر ایرجی ، می توان مشکلاتی از قبیل موارد زیر را درمان نمود :

 • سرطان لوزه
 • خرخر کردن مکرر و با صدا
 • خونریزی لوزه ها
 • مشکلات تنفسی به دلیل متورم شدن لوزه ها
 • آپنه خواب

خطرات و عوارض ناشی از جراحی لوزه چه می باشد ؟

جراحی لوزه سوم از شایع ترین عمل های جراحی به ویژه در کودکان است ؛ این جراحی نیز همانند سایر عمل های درمانی و یا زیبایی با برخی عارضه ها همراه می باشد. دقت داشته باشید که با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در شهر خود ، می توانید ریسک بروز عوارض جدی و خطرناک ناشی از عمل لوزه را به صفر برسانید. از جمله عوارض این جراحی می توان به تورم ، خونریزی ، عفونت و واکنش به داروی بیهوشی اشاره نمود که تمامی این موارد از جمله عارضه های طبیعی و موقت پس از جراحی بوده که با رعایت مراقبت های بعد از عمل لوزه می توان به کنترل موارد مذکور کمک نمود.

چرا بعد از جراحی لوزه با خوردن غذای سفت دچار خونریزی می شویم ؟

در صورت بروز این مشکل ، لازم است خونسردی و آرامش خود را حفظ نمایید و از آب سرد و یا تکه های یخ برای شستشوی دهان استفاده کنید. همچنین توصیه می شود روی گردن و گلوی خود از بیرون کمپرس سرد قرار دهید ، این موضوع به کنترل خونریزی کمک می کند اما اگر رعایت نکات فوق موثر نبود ، لازم است حتما این موضوع را به اطلاع بهترین جراح لوزه اصفهان ، برسانید.

لوزه های درگیر در بزرگسالی

بزرگسالان نیز ممکن است به 4 دلیل مهم به مشکلات لوزه دچار شوند و برای درمان نیاز به جراحی لوزه در اصفهان پیدا کنند :

 • یکی از این عوامل ، وجود لوزه های حفره ای است که باعث می شود ترشحات در داخل این حفره ها جمع شود. پوسته ریزی خود لوزه ، باقی ماندن میکروب و مواد غذایی در داخل حفره ها  از دلایل التهاب مزمن لوزه ها در بزرگسالی است.
 • گاهی ممکن است لوزه های حفره دار منجر به احساس بوی بد دهان ، احساس فشار در گلو ، ترشحات سفید و عفونت و همچنین احساس جسم خارجی در گلو شوند.
 • از دیگر مواردی که می تواند فرد بزرگسال را مجبور به انجام جراحی لوزه نماید ، خر و پف و آپنه خواب است. این عارضه با مشکلاتی مثل کاهش کیفیت خواب ، افزایش فشار خون و مشکلات تنفسی همراه است که بسیار مهم و حائز اهمیت است.
 • سنگ لوزه نیز از دیگر دلایل مهم برای اقدام به انجام عمل لوزه در بزرگسالی است.

آیا جراحی لوزه در بزرگسالی خطرناک است ؟

به صورت کلی عوارض و خونریزی جراحی لوزه بزرگسالان ، بیشتر از کودکان نیست و تنها ممکن است افراد بزرگسال درد بیشتری را بعد از این جراحی تجربه نمایند. شما با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در شهر اصفهان می توانید ریسک بروز هر گونه عارضه و خطر را به حداقل برسانید و به بهترین نتیجه از جراحی دست پیدا کنید.

کوچک شدن لوزه ها با افزایش سن

با توجه به این موضوع که با افزایش سن ، لوزه ها کوچکتر می شوند ، ممکن است این سوال در ذهن ایجاد شود که با چنین شرایطی لازم است حتما جراحی لوزه در اصفهان انجام شود ؟  در شرایطی که لوزه ها دچار عفونت و التهاب مزمن شوند ، برای جلوگیری از بروز عوارضی مثل مشکلاتی در دهان و دندان ، کاهش شنوایی ، مشکلات ریوی لازم است این جراحی در همان کودکی انجام شود.

یک موضوع مهم !

در گذشته برخی از افراد برای درمان بیماری لوزه از یک روش خاص مرسوم به نام ” تول گیری ” استفاده می کردند که باید بدانید این روش هیچ پایه علمی نداشته و راه قابل قبولی برای درمان لوزه شناخته نمی شود.

جراحی لوزه در اصفهان - دکتر نیلوفر ایرجی

پرسش و پاسخ های مرتبط با عمل لوزه در اصفهان

یکی از جراحی های شایع برای بهبود برخی مشکلات در افراد ، جراحی لوزه در اصفهان می باشد ، این عمل دارای عوارض خاص خود بوده که در دوره نقاهت و با رعایت مراقبت های بعد از جراحی بهبود می یابد. در نتیجه پروسه خطرناک با عوارض جبران ناپذیر نمی باشد.

خیر ، برداشت لوزه و جراحی لوزه در اصفهان هرگز با تغییر صدای بیمار همراه نمی باشد ، در نتیجه نگران نباشید.

در مواقعی که لوزه بسیار بزرگ و متورم می شود و حتی سبب بسته شدن راه تنفسی افراد می شود ، انجام جراحی لوزه در اصفهان الزامی خواهد شد. در پی این انسداد افراد با خر و پف ، مشکلات تنفس از راه بینی و خوابیدن با دهان باز و آپنه نیز رو به رو خواهد شد.

1.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها