مشکی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

داشتن اطلاعات کافی از تمامی دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی بینی در اصفهان ، مستلزم توجه و دقت عمل بالای زیباجو در اجرای دقیق تمامی نکاتی بوده که از جانب پزشک توصیه می شود. مراقبت های بعد از جراحی بینی را بخصوص در روز های ابتدایی جدی بگیرید ، زیرا سبب کوتاه تر شدن دوره نقاهت شما می شود. ممکن است در طی این دوره سوالات بسیاری برای بیماران ایجاد شود و یا با مشاهده کوچکترین علائم و نشانه ای برای آن ها این نگرانی ایجاد شود که نتیجه عمل بینی آن ها ممکن است تغییر پیدا کند ؟! از این رو در این مقاله از دکتر نیلوفر ایرجی ، جراح بینی اصفهان تلاش شده است با در نظر گرفتن تمامی جوانب به سوالات و نگرانی های شما عزیزان پاسخ داده شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر ایرجی

اقدامات ضروری در مراقبت های بعد از جراحی بینی

مصرف الکل و دخانیات ممنوع

در زمان مراجعه به پزشک ، دکتر نیلوفر ایرجی ، جراح بینی خوب در اصفهان ، به شما توصیه می کند تا از چند هفته قبل از جراحی مصرف دخانیات و الکل را کنار بگذارید. توجه داشته باشید که این موارد می تواند در روند جراحی و همچنین در مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیرات مخرب و منفی خود را بگذارد ، زیرا سبب بروز اختلال در جریان خون بیمار شده و فرد را دچار مشکل می کند. مصرف الکل و دخانیات موجب تاخیر در ترمیم بافت های بینی می شود و این موضوع خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

ورزش و فعالیت های سنگین ممنوع

فرایند بهبود استخوان و غضروف بینی در دوره ابتدایی بعد از رینوپلاستی بسیار حائز اهمیت می باشد. در واقع زمان مورد نیاز جهت بهبودی این موارد حدود 6 هفته بوده که با توجه به توصیه های پزشک لازم است افراد از انجام فعالیت های ورزشی و پر تنش و نگه داشتن سر به سمت پایین در طولانی مدت خودداری کنند. با توجه به رشته ورزشی و با مشورت پزشک می توانید بعد از گذشت یک ماه ورزش کردن را آغاز نمایید. در رابطه با ورزش بعد از عمل بینی مقاله کاملی تهیه شده است که مطالعه آن می تواند اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد.

کاهش تورم با کمک کمپرس های سرد

یکی از عوارض جانبی شایع و طبیعی که در مراقبت های بعد از جراحی بینی مشاهده می شود ، بروز تورم و التهاب می باشد. زیبا جویان می توانند در مراقبت های بعد از عمل بینی برای بهبود سریع تر این عوارض از کمپرس های یخ و سرد به طور غیر مستقیم استفاده کنند.

چگونگی خوابیدن در مراقبت های بعد از جراحی بینی

می دانیم که استراحت از جمله اقدامات مراقبتی مهم بوده که بهتر است تا بهبودی کامل بیماران به اندازه کافی استراحت کنند ، اما چگونه ؟ در زمان استراحت از جانب جراح بینی اصفهان ، توصیه می شود که افراد به پهلو نخوابند و سرشان را حتما به سمت بالا نگه دارند. به همین منظور بهتر است از چند بالش زیر سر خود استفاده کنید و سر خود را بالا تر از سطح بدنتان قرار دهید و به صورت طاق باز بخوابید.

نکته : توجه داشته باشید که عدم توجه به چنین مواردی در مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند سبب بد فرمی و کج شدن بینی زیبا جو و همچنین افزایش تورم و التهاب بینی شود.

چگونگی شست و شوی بینی بعد از جراحی

بعد از گذشت هفت الی ده روز از عمل بینی و پس از اقدام به پزشک جهت برداشت اسپلینت و گچ بینی ، افراد می توانند شست و شوی بینی خود را در اقدامات بعد از جراحی بینی آغاز کنند. تنها لازم است در 7 الی 8 هفته دوره نقاهت این شست و شو را به آرامی و بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری نیز انجام دهند. در صورتی که بیماران احساس چسبندگی بر روی پوست خارجی بینی خود را می کنند ، می توانند با بکارگیری از محلول استریل ، پنبه و الکل این چسبندگی را از بین ببرند.

نکته : تا پایان بهبودی کامل بینی و در مواقع رعایت بهداشت و انجام شست و شوی بینی بعد از جراحی ، استفاده از هرگونه تکنیک های پاکسازی پوست ، از جمله انواع ماسک ها و چسب ها نیز ممنوع می باشد.

چسب بینی و تاثیرات آن در دوره نقاهت

بکارگیری از چسب بینی بعد از جراحی به نظر بهترین دکتر عمل بینی اصفهان ، بستگی دارد. اما بهتر است بدانید که استفاده از چسب در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی نتایج بسیار مطلوب و فوق العاده ای خواهد داشت. این ابزار کاربردی تورم و کبودی را تا حد زیادی کاهش داده و ساختار کلی بینی فرد را تا بهبودی کامل حفظ می کند. مدت زمان لازم جهت بکارگیری از چسب بینی به نظر پزشک و نوع پوست بیمار بستگی دارد ، که به طور کلی افراد با پوستی نازک دو الی سه هفته و افراد با پوست بینی ضخیم تا دو ماه می توانند از آن استفاده کنند.

دیگر اقدامات مراقبتی بعد از جراحی بینی

لازم است تا برخی موارد در مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار با دقت رعایت شود ، از جمله آن ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد :

  • بهتر است برای بررسی روند بهبودی ، به صورت مرتب به دکتر ایرجی ، مراجعه کنید.
  • از دستکاری و لمس مرتب بینی خود در دوره مراقبتی خودداری کنید.
  • به منظور بهبود گرفتگی بینی ، هرگز هوا را با شدت بالایی از بینی خود خارج نکنید.
  • توصیه می شود در مراقبت های بعد از عمل بینی محل بخیه ها را با استفاده از وازلین ، هیدروژن پراکسید و غیره مرطوب و ضدعفونی کنید.
  • از قرار گرفتن در محیط های شلوغ جهت جلوگیری از وارد شدن هر گونه آسیب به ساختار جدید بینی خودداری کنید.
  • زخم و خون های باقی مانده در اطراف دماغ خود را با استفاده از محلول سدیم کلراید یا الکل به آرامی و بدون وارد کردن فشار تمیز کنید.
  • از پانسمان بینی خود تا زمانی که توسط پزشک برداشته نشده است به خوبی مراقبت کنید.

تاثیر تغذیه در مراقبت های بعد از جراحی بینی

یک رژیم غذایی خوب و مناسب در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند علاوه بر تاثیر گذاری بر دیگر نواحی بدن ، تاثیر مستقیمی بر انتقال مواد مغذی به نواحی تحت درمان نیز داشته باشد. برای مثال مصرف پروتئین کمک شایانی در بهبودی و بازسازی بافت های آسیب دیده و یا از بین رفته طی پروسه جراحی خواهد کرد.

همچنین مصرف انواع ویتامین ها مانند ویتامین A ، ویتامین C و غیره و انواع سبزیجات حاوی فیبر بالا می تواند ، در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از عفونت ، افزایش کلاژن سازی و غیره تاثیر گذار باشد.

در میان انواع مواد غذایی مفید برخی مواد غذایی ممنوع بوده و زیبا جو باید تا بهبودی نسبی از مصرف آن ها خودداری کند. با توجه به آسیب دیدگی بینی و درد موجود در فک و صورت افراد ، مصرف مواد غذایی سفت ، چسبنده که نیاز به جویدن زیاد دارند ، می تواند درد موجود را افزایش دهد و همچنین سبب آسیب دیدگی ساختار جدید بینی شود. علاوه بر آن مواد غذایی تند و اسیدی و به خصوص نمک خوراکی در بروز خونریزی ، افزایش التهاب و کبودی تاثیر گذار بوده و روند بهبودی زیبا جویان را مختل می کند.

پایین نگه داشتن سر بعد از عمل بینی مشکلی ایجاد می کند ؟

یکی از توصیه های مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، بالا نگه داشتن سر می باشد ؛ به این معنی که از بیماران خواسته می شود از خم کردن سر در طی دوران نقاهت خودداری نموده و تا حد امکان سر را مقداری از حالت طبیعی خود بالاتر نگه داشته و استراحت نمایند ؛ خم کردن سر به دلیل افزایش جریان خون به سر و صورت موجب تورم در بافت های بینی شده و می تواند منجر به خونریزی رگ های بینی شود و دوره نقاهت بعد از جراحی را طولانی نماید ؛ به همین دلیل حداقل تا 7 الی 10 روز به نکات توصیه شده از جانب جراح بینی خوب در اصفهان ، به دقت گوش داده و عمل نمایید تا در نهایت از نتیجه عمل بینی خود رضایت کاملی را کسب نمایید.

حمام کردن در مراقبت های بعد از جراحی بینی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی از بیماران خواسته می شود تا زمان برداشتن پانسمان و آتل از روی بینی ، از حمام کردن خودداری کنند. اما از آنجایی که حمام نکردن به مدت 5 الی 7 روز می تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد ، می توانید به کمک چند راهکار ساده حمام کنید.

برای این منظور می توانید از دوش دستی برای شست و شوی بدن خود استفاده کنید ؛ دقت داشته باشید که مدت حمام کردن باید کوتاه باشد ؛ چرا که به دلیل استفاده از دارو ممکن است احساس خواب آلودگی داشته باشید و این موضوع موجب لیز خوردن و افتادن شما در حمام شود ؛ همچنین توصیه می شود از خم کردن سر در حین حمام کردن خودداری نمایید ؛ چرا که این کار تورم و خونریزی را در بینی شما افزایش می دهد.

برای شست و شوی موها نیز توصیه می شود به شیوه آرایشگاهی عمل کنید. به این صورت که روی یک صندلی بشینید و سر خود را بالا نگه دارید ؛ حال  از یک شخص دیگر برای شست و شوی موهای خود کمک بگیرید. مراقب باشید در حین آب کشی موها ، پانسمان بینی خیس و یا مرطوب نشود.

کار کردن بعد از عمل بینی

بعد از گذشت 7 الی 10 روز از انجام جراحی شما می توانید به انجام فعالیت های روزانه خود مشغول شوید. اما در رابطه با زمان بازگشت به محل کار باید بدانید که این موضوع به حرفه شغلی شما بستگی دارد ؛ درصورتی که شغل شما با فعالیت بدنی شدید همراه است ؛ بهتر است برای مدت زمان بیشتری صبر نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از بهترین زمان برای بازگشت به فعالیت کاری با جراح بینی خود مشورت نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر ایرجی
مراقبت-های-بعد-از-جراحی-بینی

خندیدن بعد از عمل بینی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی توصیه می شود از خندیدن و گریه کردن خودداری نمایید ؛ چرا که این موضوع می تواند منجر به ایجاد فشار به بینی و تغییراتی در ساختار بینی شود. با این حال در صورت لزوم در هنگام خندیدن لازم است انگشت خود را در کنار گونه ها قرار دهید تا از کشیدگی پره های بینی در هنگام خنده جلوگیری شود. دقت داشته باشید که بعد از پایان دوره نقاهت و شکل گیری ساختار بینی ، خندیدن مانعی ندارد.

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

در مراقبت های بعد از عمل بینی از بیماران خواسته می شود تا هیچ فشاری به بینی خود وارد نکنند و از دستکاری کردن بینی پرهیز نمایند. از طرفی به مدت 7 الی 10 روز بینی به کمک اسپلینت و گچ پوشانده می شود تا ساختمان جدید بینی به خوبی محکم شود. در چنین شرایطی ممکن است این سوال برای افرادی که مجبور به استفاده از عینک هستند ایجاد شود که در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی چگونه از عینک طبی استفاده کنند ؟ در واقع شما تا 6 هفته اجازه قرار دادن عینک روی پل بینی را ندارید و در طی این مدت لازم است از لنز طبی استفاده کنید یا از پایه های نگهدارنده عینک که در فروشگاه ها به فروش می رسد ، استفاده نمایید. همچنین می توانید به کمک یک چسب قسمت وسط عینک را به پیشانی چسبانده و سپس از آن استفاده نمایید اما از محکم بودن چسب باید اطمینان حاصل نمایید تا عینک یک مرتبه جدا نشود و به بینی شما ضربه وارد نکند. در خصوص استفاده از عینک آفتابی بعد از جراحی بینی نیز تمامی این موارد را باید در نظر داشته باشید. همچنین ممکن است در ماه های ابتدایی بعد از جراحی زمانی که عینک را روی پل بینی قرار می دهید ، کمی احساس سنگینی و درد داشته باشید ؛ به همین دلیل توصیه می شود مدت زمان استفاده از عینک کوتاه باشد و به مرور که بینی شما استحکام لازم را پیدا کرد ، مانند گذشته از عینک طبی و آفتابی روی بینی خود استفاده نمایید.

اهمیت استفاده از ضد آفتاب بعد از جراحی بینی

در لیست مراقبت های بعد از جراحی بینی از بیماران خواسته می شود تا در هنگام خروج از منزل حتما از کرم ضد آفتاب استفاده نمایند. پوست بعد از جراحی دچار حساسیت بیشتری می شود ؛ به همین علت برای جلوگیری از باقی ماندن جای اسکار جراحی توصیه می شود ، کرم ضد آفتاب استفاده نمایید و تا حد امکان از قرار گرفتن در برابر نور خورشید پرهیز کنید تا زمانی که زخم های شما به خوبی ترمیم پیدا کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها