مشکی

ورزش بعد از جراحی بینی

جراحی بینی در اصفهان از پر طرفدار ترین پروسه های زیبایی میان افراد بخصوص ورزشکاران می باشد. اغلب زیبا جویان تصور می کنند با آن که جراحی تنها در ناحیه از صورت انجام می شود دیگر ار ارتباطی با دیگر نقاهت بدن ندارد و فرد می تواند بلافاصله بعد از اتمام جراحی روتین ورزشی خود را آغاز کند. در صورتی که در اقدامات بعد از این پروسه بسیار توصیه شده است تا زیبا جو برای مدتی ورزش بعد از جراحی بینی را محدود کند. اگر شما نیز یک روتین ورزشی را دنبال می کنید و نگران روند آن هستید حتما تا انتهای مقاله از دکتر نیلوفر ایرجی ، جراح بینی اصفهان ، با ما همراه باشید.

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر ایرجی

چرا ورزش سنگین بعد از جراحی بینی محدودیت دارد؟

ورزش کردن بعد از عمل دماغ ممکن است به دلایل مختلفی محدود شود. این محدودیت ‌ها به عوامل زیر مربوط می ‌شوند:

 • زمان بهبودی : بعد از عمل ، بدن نیاز دارد تا بهبودی کامل را تجربه کند. این موضوع به مدت زمان متفاوتی در بین افراد وابسته است. بنابراین، باید به نصیحت پزشک خود گوش کنید و تا زمان مجاز ورزش سنگین را به تعویق بیندازید.
 • خطر عفونت: بینی پس از جراحی حساس تر است و خطر عفونت بیشتری را دارد. ورزش‌ های سنگین ممکن است باعث افزایش فشار خون و حرارت بدن شود که می ‌تواند عامل بروز عفونت در منطقه جراحی شود. بنابراین ، در دوره بهبودی باید ورزش‌های سبک ‌تر را انجام داده و از تماس مستقیم با محل جراحی خودداری کنید.
 • خطر آسیب‌ دهی: ورزش‌ های سنگین ، مانند وزنه ‌برداری ، بوکس یا ورزش ‌های تماسی ، خطرات فیزیکی بیشتری دارند. در دوره بهبودی پس از جراحی ، بینی شما هنوز در حال ترمیم است و ممکن است کمی ضعیف ‌تر باشد. انجام فعالیت‌ های سنگین می ‌تواند خطر آسیب دیدن بافت ها و باعث تکان خوردن ، خونریزی یا شکستگی بینی شود.

برای آشنایی بیشتر در خصوص زمان شروع هر یک از ورزش ها توصیه می کنیم ادامه مقاله را با دقت بخوانید.

!! نکته

همیشه قبل از شروع هر برنامه تمرینی ، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌ تواند شرایط شما را ارزیابی کند و نکات خاصی را که باید در نظر گرفته شود ، به شما بگوید. در زمان شروع ورزش های که در ادامه نام خواهیم برد این مورد را به یاد داشته باشید که اگر احساس خستگی یا درد می‌ کنید، به خوبی استراحت کنید و زمان ورزش خود را به تعویق بیاندازید.

اقدامات مراقبتی بعد از رینوپلاستی و ورزش در هشت هفته ابتدایی

هفته اول : در فرایند رینوپلاستی ، با توجه به اعمال تغییرات ضروری و لازم ، بدن زیبا جو انرژی و قدرت خود را از دست می دهد. در نتیجه ورزش بعد از جراحی بینی در یک هفته ابتدایی بعد از ترخیص هرگز از جانب جراح بینی خوب در اصفهان ، توصیه نمی شود ، بلکه افراد نیازمند استراحت بیشتری خواهند بود.

هفته دوم : به مرور قدرت و انرژی از دست رفته با رعایت اقدامات مراقبتی و رعایت تغذیه بعد از عمل بینی به بدن زیبا جو باز می گردد. افراد می توانند در این بازه در مسافت هایی بسیار کوتاه و در مدت زمانی کم به آرامی پیاده روی کنند و ار نوع فعالیت پر تنش خودداری کنند.

نکته : پیاده روی طولانی مدت ، بالا رفتن از سربالایی در این دوره بسیار مضر بوده و افراد باید از انجام آن خودداری کنند.

هفته سوم : با وارد شدن به هفته سوم ، ورزش بعد از جراحی بینی خود را می توانید با پیاده روی آغاز کنید ، اما مسافت و زمان آن را به مقدار بسیار کمی افزایش دهید. با توجه به پایداری نسبی سیستم ایمنی بدن افراد به خصوص ورزشکاران می توانند فعالیت های ورزشی خود را با استفاده از وزنه هایی بسیار سبک آغاز کنند. البته هر نوع ورزشی که بتواند تاثیری بر قلب و عروق بگذارد ممنوع است و افراد باید از انجام آن ها خودداری کنند.

هفته چهارم : می توانید در هفته چهارم با خیالی آسوده و در مسافت هایی نسبتا طولانی پیاده روی کنید. سنگین تر شدن وزنه مانعی نداشته اما تمرکز کافی لازم دارد در نتیجه به طور غیر منتظره وزنه های خود را افزایش ندهید. هر نوع تمرینی که می تواند بر قلب و عروق تاثیر بگذارد را به آرامی آغاز کنید. اما توجه داشته باشید که ورزش های موثر در افزایش فشار خون می تواند فرایند بهبودی شما را مختل کند.

هفته پنجم : دیگر می توانید به هنگام رعایت ورزش بعد از عمل بینی ، با مشورت بهترین دکتر عمل بینی اصفهان ، از وزنه های سنگین تر استفاده کنید ، ورزش هایی که بر قلب و عروق و همچنین افزایش فشار خون تاثیر می گذارد مانعی نخواهد داشت.

سه هفته پایانی : می توانید دویدن را به آرامی و در مسافت هایی کوتاه آغاز کنید. برداشت وزنه هایی سنگین و انجام ورزش هایی همانند یوگا هیچ مانعی ندارد. اما بهتر است توجه داشته باشید ورزش بعد از عمل بینی به علت آسیب پذیر بودن ساختار بینی در این بازه زمانی نیازمند دقت و توجه کافی می باشد و افراد هرگز نباید فعالیت های ورزشی پر تنش و تند را بدون مشورت با دکتر نیلوفر ایرجی ، بهترین جراح بینی اصفهان انجام دهند.

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر ایرجی

از انجام کدام فعالیت های ورزشی باید خودداری کرد ؟

 • تمرینات هوازی : با توجه به توصیه های جراح در رابطه با پیاده روی بعد از جراحی بینی ، انجام دیگر تمرینات هوازی برای زیبا جویان مناسب نخواهد بود. زیرا افراد به اکسیژن بیشتری نیاز خواهند داشت که با وجود اسیب دیدگی بسیار زیاد ساختار داخلی بینی ، تورم ، التهاب این بافت ها افزایش پیدا خواهد کرد.
 • یوگا و پیلاتس : اگر شما نیز تصور می کنید تمرینات یوگا و پیلاتس بسیار ملایم هستن و خطری شما را تحدید نمی کند ، باید بگوییم که تصور شما کاملا اشتباه است. حرکات تند و سریع ، پریدن و بکارگیری از دمبل هایی سنگین می تواند عامل بروز یک اسیب جدی در زیبا جویان باشد. بنابراین در ورزش بعد از جراحی بینی با آرامش و تمرکز کافی حرکات را انجام دهید و از افزایش بیش از حد ضربان قلب خود بکاهید.
 • تمرینات شدتی و ضربه ای : جراح در پروسه جراحی ، اقداماتی همچون تراشیدن استخوان و حتی پیوند استخوانی را نیز انجام خواهد داد. در نتیجه بینی در این فرایند اسیب دیده و نیازمند گذراندن یک دوره جهت بهبودی کامل می باشد. در واقع با انجام ورزش بعد از عمل بینی باید توجه داشته باشید و از انجام تمرینات ضربه ای و شدتی خودداری کنید ، تا با وارد شدن ضربه ای ناگهانی و محکم به بینی دچار مشکل نشوید.

نکته : در صورت عدم رعایت موارد ذکر شده افراد با افتادگی بینی ، انحراف بینی و شکستگی استخوانی بینی مواجه خواهند شد ، البته این عارضه سبب می شود تا افراد به عمل ترمیمی بینی نیاز داشته باشند.

آغاز ورزش هایی همچون بدنسازی بعد از رینوپلاستی مانعی دارد ؟

وزنه هایی سنگین و انجام تمرینات بدنسازی می تواند ماهیچه های بدن را تحت تاثیر قرار دهد ، در نتیجه با وجود ضعف در ایمن بدنی بعد از عمل بینی بهتر است زیبا جویان در ورزش بعد از جراحی بینی از انجام این ورزش خودداری کنند. استفاده از وزنه هایی سبک و توصیه شده توسط جراح بینی مانعی دارد اما بهتر است در یک بازه زمانی طولانی انجام نشود.

فوتبال یک ورزش پر خطر

از انجام رشته های ورزشی همراه با توپ خودداری کنید. با وجود احتمال بالای بر خورد توپ با بینی ممکن است ضربه ای محکم به بینی وارد شود. این عامل نه تنها موجب افزایش بهبودی زیبا جو خواهد شد ، بلکه می تواند در بروز یک عارضه دیگر نقش داشته باشد.

عوارض ناشی از عدم رعایت ورزش بعد از جراحی بینی

در نظر داشته باشید که به دنبال فعالیت های ورزشی بعد از جراحی بینی ممکن است با برخی عوارض رو به رو شوید. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد که روند بهبودی شما را سخت تر کرده و نیاز شما را به انجام عمل ترمیمی بینی افزایش می دهد.

 1. باقی ماند محل اسکار
 2. تغییر فرم و شکل جدید بینی
 3. احساس درد بسیار شدید در استخوان بینی
 4. تغییر رنگ پوست بینی و اطراف آن
 5. پف و کبودی بسیار زیاد پوست بینی و اطراف چشم ها
 6. بروز مشکلات و اختلالات تنفسی
 7. باز شدن بخیه های و برش های ایجاد شده در جراحی
 8. ایجاد گوشت اضافی در محل برش
 9. آسیب دیدگی تیغه بینی به علت وارد شدن فشار بسیار زیاد

شنا بعد از رینوپلاستی

اگر بعد از جراحی رینوپلاستی بخیه های خود را نکشیده اید و ابزار هایی همچون تامپون و اسپلینت بر روی بینی شما قرار دارد و همچنان از چسب بینی استفاده می کنید ، توصیه می شود ورزش بعد از جراحی بینی را تا بهبودی کامل و بعد از کشیدن بخیه ها و خارج کردن تامپون نیز بکار گیرید. زیرا رفتن به استخر و آغاز ورزش های آبی ، بعد از رینوپلاستی روند بهبودی کامل زخم ها را مختل کرده و تورمات را به مقدار بسیار زیادی افزایش می دهد و احساس درد شدید مانع از شنای زیبا جو می شود.

نکته : بهتر است بدانید که درد بعد از رینوپلاستی خود یک نشانه بارز به معنای عدم بهبودی زخم ها می باشد.

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر ایرجی

استفاده از چسب های بینی به هنگام ورزش چه تاثیراتی دارد ؟

بکارگیری مرتب از چسب های بینی ، تاثیرات فوق العاده ای در کاهش پف بینی و التهابات داشته و همچنین از ساختار بینی به خوبی محافظت می کند. به همین منظور در ماه های ابتدایی ورزش بعد از جراحی بینی استفاده از چسب های بینی توصیه می شود ، تا به هنگام انجام پیاده روی و برخی فعالیت های روزمره ساختار بین حفظ شود و از بروز آسیب های احتمالی و خطرناک پیشگیری شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها